cryptiony_logo_bt_h
Strategie inwestowania w czasie bessy

Bessa to zjawisko, do którego powinien przyzwyczaić się każdy inwestor. Pojawia się często przed lub tuż po wejściu gospodarki w recesję. Inwestorzy, analizując dane o zatrudnieniu, inflacji i stopach procentowych widzą, czy nadchodzi bessa. Słabnąca gospodarka spowalnia przedsiębiorstwa i zyski firm. Następuje sprzedaż kryptowalut oraz tradycyjnych akcji, co powoduje jeszcze większe załamanie gospodarcze. Co do zasady — bessa trwa krócej, niż hossa, a straty statystyczne na portfelach inwestycyjnych wynoszą w owym czasie średnio 33%. Obecna inflacja, stopy procentowe, kryzys globalny jasno wskazują, że rynek jest w bessie. Jak zadbać o swój kapitał w tym czasie? O tym piszemy poniżej!

Poduszka finansowa to podstawa

Niektórzy ludzie wpadają w panikę podczas bessy, gdyż nie wiedzą, czy mają wystarczająco dużo gotówki, aby obsłużyć cele krótkoterminowe. Poduszka finansowa jest pierwszym elementem, który należy mieć na trudne czasy. Dobrze jest, jeżeli posiadasz środki na utrzymanie na czas od 6 do 12 miesięcy. Co do zasady — rynek w takim zakresie zdąży w sensownym stopniu się uspokoić. Graj w taki sposób, by w razie utraty kapitału mieć środki na przetrwanie.

Zarządzanie kapitałem w czasie bessy

Opracuj plan, który uwzględnia to, na co oszczędzasz — czy to krótkoterminowe wydatki, czy przyszłe cele finansowe, takie jak czesne na studia lub emerytura. Zorganizuj swój portfel tak, aby odpowiadał tym celom. Pieniądze, które będą potrzebne w krótkim czasie lub których nie można stracić — na przykład zaliczka na dom — najlepiej inwestować w stosunkowo stabilne aktywa, takie jak obligacje skarbowe, stablecoiny, lokaty bankowe. W przypadku pieniędzy, których nie będziesz potrzebować przez pięć lub więcej lat, rozważ do inwestycji aktywa z potencjałem wzrostu, takie jak akcje, czy np. NFT, które są bardziej zmienne. Jeżeli musisz realizować zadania gotówkowe w perspektywie do 5 lat — unikaj wszelkich inwestycji, które mogą być ryzykowne.

Ile trwa bessa?

Wiele osób ma pesymistyczne nastawienie do bessy. Każdy potencjalny inwestor zadaje sobie pytanie „ile trwa bessa?” Warto w tym momencie wskazać, że jest to krótki cykl. Co ciekawe — też można na nim zarobić! Przeciętna hossa trwa około sześciu lat, przynosząc średni skumulowany zwrot w wysokości ponad 200%. Przeciętna bessa trwa około 15 miesięcy, przynosząc średnią skumulowaną stratę w wysokości 38,4%. Najdłuższa bessa trwała nieco ponad dwa lata, a po niej nastąpiła prawie pięcioletnia hossa. Co to oznacza dla Ciebie? Nawet jeśli znajdujesz się w drugim roku bessy, pamiętaj, że nie będzie on trwał wiecznie i przyjdą lepsze czasy. Możesz w trudnym okresie grać na spadki — co obecnie jest ciekawą koncepcją zarabiania kapitału.

Jak grać na bessie? Dywersyfikuj portfel!

Pamiętaj, że dobra dywersyfikacja może pomóc w zabezpieczeniu się przed stratami. W czasie bessy zawsze istnieją pewne segmenty rynku, które są uderzane znacznie mocniej, niż inne. Bardzo trudno jest przewidzieć to z wyprzedzeniem, dlatego środkiem zapobiegawczym, który można podjąć już teraz, jest dywersyfikacja portfela. Oznacza to, że warto posiadać kapitał rozbity na różne i niezależne elementy inwestycyjne. Można posiadać akcje prywatne w kraju, zagraniczne, obligacje, kryptowaluty, stablecoiny, NFT, metale szlachetne, różne waluty i wiele innych! Jeżeli inwestujesz w obligacje, to skupiaj się na tym, by miały one różne terminy wykupu, tak, by krótko i średnioterminowe mogły szybko wygenerować dochód. Długoterminowe inwestycje powinny być dzielone między podmioty małe, duże, szybko i wolno rosnące, a także przynoszące dywidendy.

Analizuj rynek na bieżąco i bez paniki

Wielu inwestorów w trakcie bessy zamyka pozycje, gdyż obawia się całkowitej straty kapitału. Niestety takie przekonanie jest często mylne, gdyż według badań Schwab Center for Financial Research okazuje się, że najlepszą strategią przetrwania bessy jest jej przeczekanie. Każda inwestycja, za którą stoi wartościowa spółka wypłacająca dywidendy, potężny podmiot gospodarczy, czy obligacje skarbowe po bessie wracają do pierwotnego kursu, a w praktyce — nawet go przewyższają z powodu rosnącej hossy. Twoja inwestycja spada o 30%? Przeczekaj ten czas. Jeżeli nie grasz na dźwigni, to prawdopodobnie sytuacja z czasem unormuje się, a nawet polepszy w stosunku do obecnej!

Posiadaj gotówkę w czasie bessy

Gotówka jest jedną z najniżej oprocentowanych klas aktywów, ale nie pozwól, aby ten fakt przesłonił Ci jej długoterminowy potencjał jako środka dywersyfikacji w Twoim portfelu. Gotówka ma bardzo niską korelację z innymi klasami aktywów, więc może oferować ochronę przed zmiennością rynku. Ponadto odpowiednio zgromadzone rezerwy gotówkowe mogą przydać się na rynkach spadkowych. Dzięki środkom pieniężnym można dokonywać zakupów, gdy ceny są atrakcyjnie niskie — bez konieczności sprzedawania papierów wartościowych ze stratą, jeśli również znajdują się one w niskim punkcie. Jest bessa, a widzisz okazję na dobrą inwestycję? Gotówka pomoże Ci ją zrealizować bez nadszarpnięcia twojego portfela inwestycyjnego. Warto jednak posiadać kilka rodzajów waluty, gdyż pomaga to chronić (w części) przed inflacją.

Farming i Staking

Farming oraz Staking to ciekawe metody inwestycji kapitału w czasie bessy. Dodatkowo jest to pasywne źródło dochodu, które sprawia, że można generować stałą ilość funduszy – nie tylko w czasie bessy. Wydać się może, że koncepcja farmingu i stakingu jest identyczna, jednak istnieją pomiędzy nimi różnice. W farmingu klient musi zdeponować swoje fundusze na platformach DeFi. W stakingu natomiast posiadacze kryptowalut swoim kapitałem wspierają blockchain i pomagają walidować transakcje oraz bloki w sieci. Ponadto staking oferuje konkretną nagrodę wyrażoną w APY. Nagrody otrzymywane ze stakingu mają zachęcać użytkowników do pomagania blockchainowi w osiągnięciu konsensusu. Staking może być inwestycją w czasie bessy i hossy. W przypadku farmingu zysk określany jest przez pulę płynności i może ulegać wahaniom w przypadku zmiany ceny tokena. Opiera się on na DeFi i smart kontraktach. Pamiętajmy, że w przypadku stakingu – mrozimy nasz kapitał na długi czas. Farming pozwala nam wybrać środki w każdej chwili!

Wiedza i zdrowy instynkt – najlepszy doradca w czasie bessy

Jeśli nie masz pewności, jak prawidłowo skonstruować swój portfel lub uważasz, że w czasie załamania rynku możesz ulec pokusie zrobienia czegoś pochopnego, to warto w takim wypadku przeczytać wszelkie informacje o potencjalnej krypto, NFT, czy tokenie. Inwestuj jedynie tyle kapitału, ile możesz stracić bez większego uszczerbku na budżet domowy.