Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, co bezpośrednio o kryptowalutach mówią przepisy? W tym aspekcie polskie prawo w przypadku wielu przedsiębiorców niejednokrotnie okazują się specyficzne. Głównie ze względu na to, że branża krypto w Polsce obraca się wokół definicji walut wirtualnych i od października 2021 roku – Rejestru walut wirtualnych. W ostatnim czasie obserwujemy liczne zmiany, które wymagają dostosowania się do zupełnie nowych uwarunkowań na rynku. Obawiasz się tego jak Nowy Polski Ład wpłynie na Twoją działalność? Masz wątpliwości lub pytania związane z rozliczeniem swojego zysku z kryptowalut? Planujesz tokenizację swojego projektu lub firmy?
W tym wypadku wymienione w nagłówku kryptowaluty spełniają definicję walut wirtualnych i będą podlegały 19% stawce podatku. Niestety nie każdy token na podstawie krajowych przepisów będzie walutą wirtualną. Przykład stanowi aktualny, nowy trend związany z handlem NFT, który nie traci na popularności. Praktycznie każda branża bądź marka stara się wprowadzić produkt bądź usługę związaną z non-fungible tokens. NFT często nie jest jednak wymienialne na prawny środek płatniczy, nie będzie więc klasyfikowane jako waluta wirtualna i będzie podlegało innym przepisom. Takich szczegółów z kolei w polskim prawie znajdziemy znacznie więcej.
Jeśli nie jesteś pewien co do tego, w jaki sposób rozliczyć się za 2021 rok bądź planujesz wiązać swój biznes z branżą kryptowalut, możesz skonsultować swoją koncepcję z radcą prawnym, doradcą podatkowym Maciejem Grzegorczykiem – twórcą serwisu kryptoprawo.pl i Partner KHG Hupajło Grzegorczyk i Partnerzy Kancelaria Prawno-Podatkowa.
Dzięki temu zyskasz pewność, że Twój pomysł będzie dopasowany do uwarunkowań prawnych, a także zoptymalizujesz swój projekt na podstawie precyzyjnych wskazówek.
Powołując się na Cryptiony otrzymasz zniżkę 10% na konsultację z zakresu kryptowalut/NFT z Maciejem Grzegorczykiem z kryptoprawo.pl.
© 2021-2023 | Cryptiony R&D sp. z o. o. | Cryptiony Ltd | Wszelkie prawa zastrzeżone.