cryptiony_logo_bt_h
PoS vs PoW – co wybrać i jakie są pomiędzy nimi różnice?

Proof of Work (PoW) to mechanizm, którego Bitcoin używa do regulowania tworzenia bloków i stanu blockchaina. Dowód pracy zapewnia wszystkim członkom sieci obiektywny sposób koordynowania stanu blockchaina i wszystkich transakcji Bitcoin. Dowód pracy zmusza górników do zgadywania liczb, aby utworzyć właściwy blok. PoS jest mechanizmem alternatywnym dla PoW. Jakie są między nimi różnice? Która koncepcja jest bardziej atrakcyjna i jakie mają znaczenie dla rynku kryptowalut? O tym piszemy poniżej!

Proof of Work jest sprawiedliwy 

Proof of Work jest losowy i sprawiedliwy ze względu na silną losowość funkcji skrótu SHA-256 leżącej u podstaw mechanizmu Proof of Work. Nie ma skomplikowanych algorytmów zarządzania, które kontrolują, którzy górnicy znajdują bloki lub decydują o zasadach. Bitcoin opiera się całkowicie na kryptografii (matematyce), zasadach ekonomicznych i teorii gier, aby zapewnić, że wszyscy górnicy będą mieć równe i sprawiedliwe szanse na osiągnięcie sukcesu. 

Zachęty do decentralizacji

Dowód pracy zachęca również do zdecentralizowania operacji wydobywczych pod względem geograficznym i organizacyjnym, decentralizując Bitcoina jako całość. Dzieje się tak, ponieważ najważniejszym kosztem dla górników jest koszt zmienny m.in. energia elektryczna. Górnicy nieustannie pracują nad obniżeniem kosztów energii, a ponieważ tania energia jest dystrybuowana na całym świecie, operacje wydobywcze są również dystrybuowane globalnie.

Bezpieczeństwo Proof-of-Work jest skalowalne

Wraz ze wzrostem ceny Bitcoina, dostosowując poziom trudności, coraz więcej górników rozpoczyna kopanie krypto, co zwiększa trudność i wzmacnia bezpieczeństwo Bitcoina. Ponieważ Bitcoin staje się bardziej kuszącym celem dla atakujących hakerów i potężniejszą konkurencją dla banków centralnych, bezpieczeństwo jego wzrasta wraz z rozwiązywaniem zagadek przez górników. 

Co to jest Proof of Stake?

Proof of Stake (PoS) to alternatywny mechanizm konsensusu do Proof of Work, opracowany i używany przez różne alternatywne kryptowaluty. W modelu proof-of-stake interesariusze (odpowiednik górników PoS) zamrażają środki w specjalnych smart kontraktach. Za każdym razem, gdy sieć potrzebuje nowego bloku, algorytm daje określonym uczestnikom możliwość opublikowania kolejnego bloku. Algorytm wybiera obstawiających w loterii na podstawie udziału każdego obstawiającego w całkowitym zakładzie. Na przykład, jeśli pojedynczy gracz kontroluje 30% wszystkich środków postawionych w danej sieci, ma 30% szans na wydobycie kolejnego bloku. 

Dlaczego wymyślono Proof of Stake 

Dowód stawki (PoS)  został wynaleziony w celu skorygowania dostrzeżonych wad dowodu pracy (PoW). Po pierwsze, Proof of Stake nie wymaga ogromnego zużycia energii koniecznej przy użyciu Proof of Work, ponieważ coiny są po prostu zablokowane w konkretnych smart kontraktach na blockchainie. Z tego powodu ci, którzy krytykują zużycie energii przez Bitcoin, preferują dowód stawek. Zwolennicy Proof-of-Stake twierdzą również, że PoS jest ekonomicznie bezpieczniejszy niż PoW, jednak dyskusja w tym zakresie stale trwa. Co więcej, ponieważ Bitcoin nigdy nie został zhakowany i istnieje stosunkowo niewiele zdecentralizowanych systemów PoS, twierdzenia, że ​​PoS jest bezpieczniejszy niż PoW, pozostają czysto teoretyczne i nie są oparte na żadnych dowodach empirycznych.

Wady Proof of Work 

Dowód pracy ma kilka wad, które mogą sprawiać, że niektóre grupy społeczne (np. ekologiczne) będą dążyły do zakazu tej czynności. Poniżej przedstawiamy wady PoW: 

  • Zużycie energii — Dowód stawki został wymyślony w celu wyeliminowania ogromnych kosztów energii sieci sprawdzających pracę. Wielu krytyków bitcoina podało jego zużycie energii jako wadę, a zwolennicy alternatywnych kryptowalut twierdzą, że w rezultacie ich tokeny zastąpią bitcoina. Obie grupy ignorują lub nie doceniają wartości ostatecznego bezpieczeństwa Bitcoina. Żadna kryptowaluta, waluta fiducjarna, ani nawet waluta oparta na towarach nie może dorównać bezpieczeństwu i niezmienności technologii blockchain w kryptowalucie Bitcoin. W przypadku dużych transakcji bezpieczeństwo i niezawodność są często ważniejsze niż szybkość. Dlatego zużycie energii przez Bitcoin jest warte swojej ceny, o czym świadczy wysoki popyt na transakcje na blockchainie Bitcoina. Żadna kryptowaluta, która próbuje replikować Bitcoina i eliminować jego zapotrzebowanie na energię, nie może zapewnić odpowiedniego bezpieczeństwa i decentralizacji właśnie dlatego, że dowód pracy zamienia energię w bezpieczeństwo.
  • Wymagania sprzętowe — Spełnienie wymagań PoW wymaga fizycznych mocnych komputerów i intensywnych obliczeń. Aby zmaksymalizować efektywność energetyczną procesu, górnicy używają specjalistycznego sprzętu zamiast zwykłych laptopów i komputerów ogólnego przeznaczenia. Te wyspecjalizowane maszyny nazywają się ASIC i nie mają innych funkcji poza wydobywaniem bitcoinów. Fakt, że ten sprzęt ma tylko jeden cel, chroni Bitcoina odstraszając atakujących. 

Wady Proof of Stake 

Dowód stawki ma na celu wyeliminowanie wad PoW, w tym wymagań sprzętowych i zużycia energii. Jednak rezygnując z tych funkcji, Proof-of-Stake traci również zalety Proof-of-Work. Można stwierdzić, że wady PoS są następujące: 

  • Problemy zarządzania – Systemy proof-of-Stake zapewniają właścicielom tokenów kontrolę nad siecią. Osoby, które posiadają dużo tokenów, mają wpływ na strategię sieci. Mogą również zgromadzić więcej coinów, po prostu stakując. Ta pozytywna pętla sprzężenia zwrotnego może prowadzić do koncentracji funduszy stacjonowania w rękach giełd i dużych instytucji chroniących środki użytkowników. Nie dotyczy to systemów PoW. Zestaw reguł i praw Bitcoina jest kontrolowany przez węzły i górników, a właściciele Bitcoinów nie mają władzy nad siecią.
  • Podatność na ataki — Systemy PoS są podatne na centralizację i przejęcia, ponieważ kontrola sieci jest całkowicie zdeterminowana przez kapitał, który jest bardziej skoncentrowany niż siła robocza i tania energia. 

Podsumowanie 

PoW jest jednym z podstawowych elementów, który stoi za zarabianiem na kopaniu kryptowalut. PoS natomiast pozwala zarabiać na stakingu. Niezależnie od formy, którą wybierzesz — warto poznać firmę, która potrafi rozliczyć podatki z obu metod. Cryptiony, to podmiot, który spełnia te oczekiwania.