Nie wypłaciłem środków z giełdy - czy muszę rozliczyć się z kryptowalut?

Nie wypłaciłem środków z giełdy - czy muszę rozliczyć się z kryptowalut?

Nie wypłaciłem środków z giełdy - czy muszę rozliczyć się z kryptowalut?

Autor Cryptiony Kategoria Kryptowaluty podatek

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Aby podatnik miał możliwość rozliczenia kosztów w następnych latach, niezbędne jest ich wykazanie odpowiednio do danego roku, kiedy zostały one rzeczywiście poniesione. Należy również pamiętać o przechowywaniu odpowiedniej dokumentacji, która będzie stanowiła dowód ich poniesienia.

Przykładowo, jeśli podatnik nie wypłacił środków z giełdy w 2020 r., ale kupił na giełdzie 2 ETH w 2020 r., a dochód zdecydował się wypłacić dopiero w następnym roku - 2021 r., to w 2020 r., podatnik powinien wykazać kosztu zakupu kryptowaluty w PIT-38 w komórce 35.