cryptiony_logo_bt_h
Jak przechowywać kryptowaluty? Jaki portfel do kryptowalut wybrać?

Jeśli jesteś nowy w świecie kryptowalut, to na pewno nurtuje Cię wiele pytań związanych z tą technologią. Lecz najważniejszą i najbardziej podstawową rzeczą jest ich przechowywanie oraz wysyłanie i odbieranie. Do tych czynności niezbędny będzie portfel do kryptowalut, który umożliwia trzymanie swoich kryptowalut, na przykład po zakupieniu ich na giełdzie.

Portfel kryptowalutowy to cyfrowe konto, na którym przechowywany jest klucz publiczny i prywatny użytkownika, co pozwala na korzystanie z jego monet w każdym punkcie akceptującym kryptowaluty. Na rynku rozróżniamy portfele do jednej lub wielu kryptowalut. Są również różne stopnie bezpieczeństwa, czyli hot wallet i cold wallet.

W tym artykule dowiesz się dokładnie jaki portfel do kryptowalut wybrać, oraz jak przechowywać je w bezpieczny sposób. Od razu przejdziemy do konkretów, abyś otrzymał niezbędną pigułkę wiedzy na temat portfeli kryptowalutowych.

W tym wpisie dowiesz się:

  1. Czym są portfele do kryptowalut?
  2. Czym się różni hot wallet od cold wallet?
  3. Popularne portfele hot wallet i cold wallet do przechowywania kryptowalut – jaki portfel wybrać dla siebie?
  4. Podsumowanie

Czym są portfele do kryptowalut?

Portfel do kryptowalut występuje w wielu postaciach. W zależności od naszych potrzeb, różnią się między sobą ich sposobem użytkowania oraz przeznaczeniem. Jedne służą do codziennego użytku, jak na przykład opłacanie bieżących rachunków, drugie do przechowywania i hodlowania, a inne z kolei będą wygodniejsze przy większych transakcjach.

Są to portfele online, które pozwalają na szybkie odebranie, lub wysłanie kryptowalut z własnego adresu. Portfele mobilne do kryptowalut są to połączenie portfela, który może działać online, lecz jest zainstalowany na urządzeniu przenośnym – na przykład pendrive. Portfele sprzętowe cechują się wysokim bezpieczeństwem i są specjalnie przygotowane pod kątem programistycznym oraz użytkowym do bezpiecznego przechowywania swoich monet i tokenów. Oraz portfel papierowy, który może działać jak bon, lub kupon, albo do szybkich transakcji w sklepie lub zakupu droższych towarów.

Czym się różni hot wallet od cold wallet?

Wiesz już jakie są rodzaje portfeli i do czego mogą posłużyć najlepiej, lecz dzielą się one również na hot wallet i cold wallet.

Hot wallet

Hot wallet, czyli gorące portfele są najczęściej wybieranymi ze względu na prostotę w konfiguracji, oraz prostotę w użyciu. Kiedy tworzysz konto na giełdzie, pobierasz portfel mobilny lub aplikację na swój komputer, tworzysz gorący portfel.

Służą one do codzienne użytku, opłacania rachunków, trzymania środków do handlu lub innych przekazów. Środki są zawsze dostępne kiedy się zalogujesz do swojego portfela, ponieważ ma stałe połączenie z internetem.

Tak samo jak portfele giełdowe to zazwyczaj hot wallet, ponieważ giełda musi udostępniać środki do bieżącego handlu, dlatego część środków przechowywanych na giełdach są obsługiwane poprzez hot wallet.

Do hot wallet zaliczamy wszystkie portfele online, w niektórych przypadkach portfele mobilne, oraz wszystkie aplikacje na telefon oraz komputer.

Tylko część jest trzymana na gorących portfelach, gdyż pomimo interoperacyjności, to bezpieczeństwo staje na szali. Dlatego większość środków, tak samo giełdy, jak i użytkownik indywidualny, powinni przechowywać większość swoich środków na cold wallet.

Cold wallet

Cold wallet, czyli zimne portfele to wszystkie portfele, które przechowują kryptowaluty nie mając bieżącego dostępu do internetu. Jest to bezpieczne rozwiązanie do przechowywania swoich kryptowalutowych środków, ponieważ podłączasz je do sieci dopiero w momencie, gdy chcesz dokonać transakcji.

Jeśli kiedykolwiek usłyszałeś wiadomość o kradzieży środków z giełdy, musisz wiedzieć, że były to środki przechowywane na hot wallet. Oczywiście część środków musi być przechowywana na gorących portfelach, lecz w większości przypadków są to środki, które giełdy mogą narazić na straty. Jest to odsetek ich kapitału aby utrzymać płynność na giełdzie, lecz większość środków jest przechowywana na cold wallet.

Rodzi to swego rodzaju ochronę przed kradzieżą kryptowalut, ponieważ gdy ktokolwiek użyje złośliwego oprogramowania, nie będzie miał dostępu do środków. Ponadto większość zimnych portfeli ma dodatkową ochronę zewnętrzną, na przykład w postaci PINu, który musimy wpisać na zewnętrznym urządzeniu, aby dostać się do naszego portfela.

Najczęściej cold wallet występuje w postaci portfela sprzętowego, portfela papierowego, oraz portfeli mobilnych, lecz te ostatnie bez odpowiednich zabezpieczeń mogą równie szybko stać się podatnymi na włamania, gdy tylko otrzymają dostęp do sieci internetowej.

Popularne portfele hot wallet i cold wallet do przechowywania kryptowalut – jaki portfel wybrać dla siebie?

Kiedy już znasz podstawowe różnice pomiędzy portfelami, możesz dokonać lepszego wyboru, niż tylko opierając się na popularności portfela wśród znajomych. Jest to niezmiernie istotna sprawa, ponieważ przechowywanie środków na giełdzie, wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Żelazna zasada – nie Twoje klucze, nie Twoje krypto. Aby Ci pomóc dokonać wyboru, poniżej znajdziesz listę popularnych portfeli do kryptowalut.

Portfele do przechowywania Bitcoina (BTC)

Najpopularniejsza kryptowaluta z największą kapitalizacją rynkową.

Aby nie popaść w pułapkę firm zewnętrznych, które będą przechowywać nasze środki, wypiszemy kilka dobrych portfeli do przechowywania Bitcoina (BTC) pod własnym kluczem.

Pominiemy tutaj Bitcoin Core, który jest głównym portfelem, oraz węzłem całego blockchaina. Waży on ponad 100GB i w dobie mobilności raczej nie będzie wielu osób, które zdecydują się właśnie na niego.

GreenAddress (mobilny hot wallet)

Ten portfel jako pierwszy z mobilnych wprowadził aktualizację SegWit w sierpniu 2017 roku. Podąża za aktualizacjami, dlatego jest świetnym wyborem, jeśli zależy Ci na portfelu obsługującym najnowsze wdrożenia w blockchainie.

Co do bezpieczeństwa – oczywiście jak każdy własnościowy hot wallet generuje nam seed, oraz musimy ustalić nasz passphare. Dodatkowo jest zabezpieczony PINem, oraz możemy wygenerować kod F2A, który należy wpisać przed każdą transakcją.

To czyni go nie tylko mobilnym i poręcznym, a zarówno bezpiecznym.

Electrum (desktopowy hot wallet i mobilny cold wallet)

Electrum to aplikacja open-source, która pozwala na pobranie portfela do Bitcoina (BTC) na nasz komputer jako hot wallet, oraz pobierając wersję portable możemy z niego utworzyć portfel mobilny jako cold wallet, wgrywając na zewnętrznego pendrive.

Tak samo jak w przypadku GreenAddress, otrzymujemy naszego seeda oraz nadajemy passphare. Możemy również dorzucić 2FA do potwierdzania transakcji, co czyni go wolnym od nieautoryzowanych przez nas transakcji.

Wersję portable instalujemy bezpośrednio na pendrive, który po odpięciu od sieci tworzy nam cold wallet.

Do dobrych portfeli Bitcoina (BTC) zaliczamy również portfele sprzętowe, które znajdziesz opisane poniżej.

Portfele do przechowywania Ethereum (ETH)

Najpopularniejsza kryptowaluta, która słynie ze smart kontraktów, zdecentralizowanych finansów (DeFi), tokenów niewymienianych (NFT) i zdecentralizowanych aplikacji (dApps).

Podobnie jak Bitcoin Core, Ethereum (ETH) posiada swój główny portfel nazwany mist. Pobiera on cały blockchain i służy jako węzeł sieci. Lecz jaki portfel wybrać aby przechowywać swoje Ethereum, tokeny stworzone na blockchainie, NFT oraz DeFi?

MetaMask (przeglądarkowy hot wallet)

MetaMask to portfel do Ethereum (ETH), który jest wtyczką do przeglądarki, obsługiwanej przez Brave, Chrome i Firefox. To nie tylko sam portfel, lecz jest on sejfem dla wielu kont, ponieważ łączy się on z serwisami internetowymi i zdecentralizowanymi aplikacjami (dApps).

Obsługuje zarówno sieć Ethereum (ETH), jak i Binance Smart Chain (BSC), dlatego jest wybierany przez wielu użytkowników.

Instalujemy go jako wtyczkę do przeglądarki, otrzymujemy seed, podajemy passphare. Hasło należy podać przy dokonaniu każdej transakcji, oraz zanim zrealizujemy jakikolwiek smart kontrakt, MetaMask poprosi nas o autoryzację, dzięki czemu zwiększamy nasze bezpieczeństwo.

Portfel MetaMask przechowuje również tokeny ERC20 (w tym tokeny DeFi), niewymienialne tokeny (NFT), oraz klucze dostępu do zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Dzięki temu wystarczy nam jeden portfel aby swobodnie poruszać się po Web 3.0.

Ethereum (ETH) cold wallet

Z uwagi na interoperacyjność portfeli Ethereum (ETH), jest niewiele typowych portfeli cold wallet dla tej kryptowaluty. Najlepszym rozwiązaniem do przechowywania Ethereum na zimno, będzie wybór jednego z portfeli sprzętowych dostępnych na rynku.

Portfele do przechowywania wielu kryptowalut

Portfele nie muszą być wyłącznie do jednej kryptowaluty, mogą obsługiwać ich wiele, jak i również tokeny DeFi i NFT. Portfele sprzętowe oferują zarówno bezpieczeństwo, jak i możliwość obsługi wielu portfeli różnych kryptowalut.

Ledger Nano S (sprzętowy cold wallet)

Ledger oferuje dwa różne modele portfeli kryptowalutowych, w tym Nano S i Nano X. Nano S jest tańszym i nieco skromniejszym portfelem, który jednak posiada oddzielny przycisk wyświetlacza, podczas gdy Nano X ma więcej pamięci (do przechowywania większej liczby unikalnych portfeli kryptowalutowych), a także łączność Bluetooth z aplikacją Ledger Live Mobile.

Każdy z tych dwóch modeli obsługuje ponad 1000 kryptowalut, oraz cechuje się bezpieczeństwem przechowywania kryptowalut jako cold wallet. Niektóre z nich to Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Shiba Inu (SHIB), oraz wiele głównych kryptowalut i tysiące tokenów ERC20.

Różnice w obsługiwanych kryptowalutach poznasz na oficjalnej stronie Ledgera.

Poza samym seedem i hasłem, otrzymujemy zabezpieczenie fizycznych przycisków na urządzeniu, którymi należy potwierdzać każdą transakcję. Podczas wykonywania przelewu, należy wpisać na urządzeniu kod PIN.

Trezor (sprzętowy cold wallet)

Również bardzo popularny portfel sprzętowy, a co niektórzy mówią, że wygodniejszy w użytkowaniu niż Ledger, lecz droższy. Tu również posiadamy dwa modele do wyboru – Trezor One oraz Trezor T.

Różnice dla niektórych mogą być znaczące, ponieważ model T obsłuży Cardano (ADA), Ripple (XRP), Tezos (XTZ), Monero (XMR), czy EOS – których nie obsługuje portfel do kryptowalut w modelu One.

Pełną listę obsługiwanych kryptowalut znajdziesz na oficjalnej stronie trezora.

Atomic Wallet (desktopowy i mobilny hot wallet)

Atomic jest portfelem z bardzo przyjaznym dla użytkownika portfelem. Możemy go zainstalować zarówno na komputerze czy laptopie, jak i na urządzeniach mobilnych. Ponadto poza funkcją portfela,udostępnia opcje wymiany i handlu kryptowalutami.

Jego przewagą jest obsługa ponad 500 kryptowalut przy zachowaniu przejrzystego interface, a ponadto możemy na nim dokonywać szybkiej wymiany (swap) naszych aktywów. Te cechy czynią Atomic Wallet świetnym wyborem dla wielu początkujących użytkowników, a wewnętrzna waluta Atomic Wallet (AWC) działa jak Binance Coin (BNB), obniżając prowizje za wymianę.

Podsumowanie

Przechowywanie kryptowalut, oraz wybór odpowiedniego portfela może być nie lada wyzwaniem. Nie wszystkie hot wallet są dobrym wyborem, a ważniejsze jest aby odpowiednio je zabezpieczyć i posiadać klucz prywatne. Cold wallet z kolei są bezpieczne, lecz nie służą one do codziennego użytkowania, a raczej do przechowywania i hodlowania swoich środków z dala od internetu.

Mam jednak nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Ci wybrać odpowiedni portfel do przechowywania kryptowalut, które Cię interesują.