cryptiony_logo_bt_h
Jak rozliczyć airdropy?

Airdropy są rodzajem akcji marketingowej, która umożliwia podatnikowi uzyskać darmowe kryptowaluty. Celem takiej promocji jest zwiększenie zainteresowania na temat danego projektu. Użytkownicy biorący udział w airdropach otrzymują na wskazany portfel kryptowalutowy zazwyczaj niewielką ilość tokenów, które w przyszłości mają szansę na rozwój.

Airdrop otrzymywany jest niekiedy nieodpłatnie i całkowicie za darmo. Jest on więc niczym innym jak darowizną w świetle prawa podatkowego. Podatnik będzie zobowiązany do jego rozliczenia wyłącznie w momencie, gdy kwota otrzymanej darowizny przekroczy próg 4,902 zł. Bowiem wartość ten próg został określony dla trzeciej grupy podatkowej, tj. otrzymanie darowizny od osób niespokrewnionych z obdarowanym.

Podatnik jeśli nie przekroczy ww. kwoty, standardowo będzie zobowiązany do rozpoznania obowiązku podatkowego dopiero w momencie sprzedaży pozyskanych za darmo kryptowalut i opodatkowania ich stawką 19% z tytułu odpłatnego ich zbycia. W takim przypadku będzie on zobowiązany do wykazania dochodu w deklaracji PIT-38.