Jak rozliczyć airdropy?

Jak rozliczyć airdropy?

Jak rozliczyć airdropy?

Autor Cryptiony Kategoria Kryptowaluty podatek

Airdropy są rodzajem akcji marketingowej, która umożliwia podatnikowi uzyskać darmowe kryptowaluty. Celem takiej promocji jest zwiększenie zainteresowania na temat danego projektu. Użytkownicy biorący udział w airdropach otrzymują na wskazany portfel kryptowalutowy zazwyczaj niewielką ilość tokenów, które w przyszłości mają szansę na rozwój.

Airdrop otrzymywany jest niekiedy nieodpłatnie i całkowicie za darmo. Jest on więc niczym innym jak darowizną w świetle prawa podatkowego. Podatnik będzie zobowiązany do jego rozliczenia wyłącznie w momencie, gdy kwota otrzymanej darowizny przekroczy próg 4,902 zł. Bowiem wartość ten próg został określony dla trzeciej grupy podatkowej, tj. otrzymanie darowizny od osób niespokrewnionych z obdarowanym.

Podatnik jeśli nie przekroczy ww. kwoty, standardowo będzie zobowiązany do rozpoznania obowiązku podatkowego dopiero w momencie sprzedaży pozyskanych za darmo kryptowalut i opodatkowania ich stawką 19% z tytułu odpłatnego ich zbycia. W takim przypadku będzie on zobowiązany do wykazania dochodu w deklaracji PIT-38.