cryptiony_logo_bt_h
Jak w legalny sposób nie zapłacić podatku od kryptowalut w Polsce?

Do legalnych sposobów uniknięcia zapłaty podatku od kryptowalut w Polsce należy niewątpliwie zaliczyć zmianę rezydencji podatkowej, która uzależnia miejsce wypełnienia zobowiązania podatkowego przez podatnika.

Odnosząc się jednak do innej możliwości, jeśli podatnik nie planuje modyfikacji swojego centrum interesów życiowych i gospodarczych, warto rozważyć możliwość tzw. “przeniesienia obowiązku podatkowego” na inny rok podatkowy.

Warto przypomnieć, że, obowiązek zapłaty podatku wystąpi, jeśli w danym roku podatkowym podatnik odnotował dochód. Taką chwilą jest m.in. moment wymiany kryptowalut na FIAT, towar czy usługę. Odpowiadając jednak na kluczowe pytanie, jeżeli podatnik zakupił w danym roku podatkowym kryptowaluty, to będzie on zobowiązany do ich zsumowania i wykazania w zeznaniu podatkowym. Takie same czynności powinien wykonać w stosunku do przychodów. W sytuacji, gdy podatnik będzie miał więcej kosztów niż przychodów, to obowiązek podatkowy nie powstanie. Bowiem regulacje podatkowe obecnie pozwalają podatnikowi kupić kryptowaluty (również stablecoiny) odpowiadające wysokości zsumowanego przychodu. W rzeczywistości powoduje to, iż w przypadku wykazania przychodu np. w wysokości 100 000 zł i jednocześnie kosztów 100 000 zł, spowoduje, że podatnik nie będzie miał obowiązku zapłaty podatku.