Czy wpłaty/wypłaty w bitomatach/kantorach lokalnych/handel P2P również należy wykazać w zeznaniu rocznym?

Czy wpłaty/wypłaty w bitomatach/kantorach lokalnych/handel P2P również należy wykazać w zeznaniu rocznym?

Czy wpłaty/wypłaty w bitomatach/kantorach lokalnych/handel P2P również należy wykazać w zeznaniu rocznym?

Autor Cryptiony Kategoria Kryptowaluty podatek

Wypłaty w bitomatach, kantorach lokalnych czy handel P2P należy wykazywać w zeznaniu rocznym. W tym miejscu wspomnieć należy o art. 17 ust. 1f ustawy o PIT, który wskazuje wprost na czynność zbycia waluty wirtualnej przez jej wymianę na prawny środek płatniczy. W konsekwencji ww. czynności będą podlegać opodatkowaniu na mocy tej regulacji i należy traktować je jako przychód z kapitałów pieniężnych, których wartość należy wykazać w rocznej deklaracji PIT-38.

Dla prawidłowego wypełnienia formularza rocznego, podatnik powinien również wykazać koszty zakupu kryptowalut, tj. wpłaty w bitomatach, kantorach lokalnych i handlu P2P a wraz z nimi inne koszty poniesione na ich nabycie. Należy również pamiętać o uzyskaniu potwierdzenia wpłat realizowanych w taki sposób.