cryptiony_logo_bt_h

Kryptowaluty stały się coraz bardziej popularne w ostatnich latach. Coraz więcej osób zwraca się ku nim, jako alternatywy dla tradycyjnych walut fiat.

Jednak najczęstsze pytanie, które zadaje wiele osób, dotyczy tego, czy kryptowaluty są bezpieczne i jak zachować anonimowość podczas korzystania z nich. Odpowiedź brzmi, że jak każdy instrument finansowy, kryptowaluty pojawiły się z własnym zestawem ryzyka, ale przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności możliwe jest bezpieczne korzystanie z walut cyfrowych.

Własny portfel – czy kryptowaluty są bezpieczne?

Jedną z największych zalet korzystania z kryptowalut jest możliwość posiadania prywatnego portfela. Pozwala to przejąć kontrolę nad własnymi funduszami, uniezależniając nas od banków lub innych scentralizowanych instytucji, które przechowują pieniądze.

Dzięki prywatnemu portfelowi możemy samodzielnie dokonywać przelewów i mieć pełną kontrolę nad dostępem do portfela i wydatkami. Nikt nie zajrzy na nasze konto ani nie przejmie pieniędzy, ponieważ portfel jest zabezpieczony kluczami prywatnymi.

Ta niezależność wiąże się jednak z dużą odpowiedzialnością. Jako posiadacz prywatnego portfela, Twoim obowiązkiem jest upewnienie się, że Twój portfel jest odpowiednio zabezpieczony.

Kryptowaluty a bezpieczeństwo

Hakerzy zawsze szukają okazji, aby dobrać się do słabo zabezpieczonych portfeli lub zmusić ofiarę do przesłania im swoich środków. Aby się chronić, ważne jest, aby używać silnego hasła, włączyć dwuskładnikowe uwierzytelnianie i utrzymywać swój komputer i urządzenia mobilne wolne od złośliwego oprogramowania.

Innym ryzykiem związanym z posiadaniem prywatnego portfela jest możliwość utraty kluczy prywatnych. Klucze prywatne to unikalny kod, który daje dostęp do portfela.

Jeśli stracisz klucze prywatne, nie będziesz już w stanie uzyskać dostępu do swojego portfela i wszystkich środków, które na nim zgromadziłeś. Aby tego uniknąć, ważne jest, aby zachować kopię zapasową kluczy prywatnych i przechowywać je w bezpiecznym miejscu.

Ponadto bardzo popularne jest przechowywanie swoich środków na portfelach giełdowych, lub na innych portfelach powierniczych. Przesyłając środki na ten portfel, jesteśmy zdani na właściciela kluczy takiego portfela. Weryfikacja KYC nam nie pomoże w przypadku takim, gdy giełda upada lub zostaje shackowana.

Należy pamiętać o tych różnicach i pamiętać o nich, gdy przelewamy środki na giełdę lub portfel do którego nie posiadamy kluczy i przechowywać tam tylko i wyłącznie taką ilość kryptowalut, która jest nam potrzebna do handlu lub zrealizowania określonego celu.

Jak zachować prywatność?

Transakcje kryptowalutowe oferują poziom anonimowości i prywatności, którego nie zapewniają tradycyjne transakcje finansowe. Jednak ta anonimowość może również narazić użytkowników na ataki hakerów i oszustwa, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki ostrożności. W tej części omówimy kilka sposobów na zachowanie nienaruszonej prywatności podczas korzystania z kryptowalut.

Portfele sprzętowe

Najważniejszym aspektem przechowywania swoich kryptowalut w bezpieczny sposób, jest korzystanie z portfeli sprzętowych. Portfele sprzętowe to fizyczne urządzenia, które przechowują twoje klucze prywatne w trybie offline, dzięki czemu są znacznie mniej podatne na próby hakowania.

Ważne jest, aby przechowywać portfel sprzętowy w bezpiecznym miejscu i upewnić się, że posiadamy kopię zapasową swojego seeda i kluczy na wypadek utraty urządzenia. “Nie Twoje klucze, nie Twoje krypto”, lecz bez nich również nie uzyskamy dostępu do portfela.

Hot wallet a zabezpieczenie

Innym sposobem na zachowanie prywatności w transakcjach kryptowalutowych jest korzystanie z hot walleta. Hot wallet to cyfrowy portfel podłączony do Internetu, w przeciwieństwie do portfela sprzętowego, który jest offline.

Podczas gdy hot wallety są bardziej podatne na próby włamań, są one również wygodniejsze w użyciu. Aby chronić swój portfel online, powinniśmy użyć silnego i unikalnego hasła oraz zabezpieczenia weryfikacją dwuetapową podczas logowania.

Przykładami wygodnych, a zarazem bezpiecznych portfeli online są Metamask i Atomic Wallet. Pomimo szybkiego dostępu do swoich środków, przechowują one bezpiecznie kryptowaluty w tak zwanym cold storage – czyli miejscu odciętym od sieci.

Tak jak w przypadku portfeli giełdowych, polecamy aby przechowywać w nich jedynie tyle środków, ile potrzebujemy do wykonania kilku transakcji. Swój kapitał powinniśmy przechowywać zawsze na najbardziej zabezpieczonych portfelach, jakimi są portfele sprzętowe.

Zachowanie prywatności w transakcjach

Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest zachowanie prywatności w transakcjach. Na przykład powinniśmy unikać wysyłania niewielkich ilości kryptowalut w wielu miejscach, ponieważ może to ułatwić komuś śledzenie naszych transakcji.

Ponadto należy unikać weryfikowania tożsamości tam, gdzie nie jest to konieczne. Obejmuje to podawanie danych osobowych podczas rejestracji na giełdzie lub w portfelu. Gdy już to robimy, podajmy adres portfela “podręcznego”, który posłuży nam tylko do wpłacania i wypłacania środków z danej firmy.

Jeszcze jednym aspektem zachowania prywatności jest to, aby zawsze zwracać uwagę, do kogo wysyłamy swoje kryptowaluty. Przed wysłaniem środków powinniśmy sprawdzić dokładnie adres odbiorcy i upewnić się, że jest on prawidłowy.

Możemy również go zweryfikować na black listach, czy taki adres nie widnieje jako hakerski, oraz czy nie jest rozpowszechniony w sieci.

Zaleca się również korzystanie z kryptowalut zwiększającej prywatność, takiej jak Monero lub Zcash. Zapewniają one więcej prywatności w transakcjach niż Bitcoin dzięki protokołowi zk-SNARK.

Zachowanie anonimowości w kryptowalutach

Chociaż kryptowaluty wiążą się z pewnym ryzykiem, korzyści z posiadania prywatnego portfela znacznie je przewyższają. Dzięki prywatnemu portfelowi masz możliwość przejęcia kontroli nad własnymi środkami i samodzielnego dokonywania przelewów.

Aby zwiększyć również anonimowość w transakcjach, powinniśmy operować na kilku adresach, które posłużą nam do wykonania konkretnych czynności. Dodatkowo, możemy użyć tak zwanego miksera kryptowalut online, który “zmiksuje” nasze kryptowaluty.

Wysyłając kryptowaluty do miksera, podajemy inny adres zwrotny, niż ten, z którego wysyłamy nasze środki. Po dokonaniu transakcji otrzymujemy ‘zmiksowane’ kryptowaluty, czyli z adresów niepowiązanych z naszą pierwotną transakcją, co znacznie utrudnia śledzenie posiadanych środków.

Kolejnym sposobem, którego nie poruszyliśmy wcześniej, będzie handel P2P. Spotykając się twarzą w twarz z drugą osobą, możemy wymienić dla przykładu nasze Bitcoiny. W zamian za nie utworzymy nowy portfel innej kryptowaluty, na przykład Ethereum, na które przyjmiemy środki z wymiany.

Tymi sposobami możemy znacznie lepiej zachować prywatność, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo przechowywania kryptowalut, jak i być bardziej anonimowym w dokonywaniu transakcji.